Opakowania zwrotne to idealne, proekologiczne rozwiązanie stosowane już od kilkudziesięciu lat. Dziś, gdy tak często mówi się o świadomości ekologicznej, wszystkie opakowania wielokrotnego użytku są doceniane i wprowadzane do różnych dziedzin naszego życia. W transporcie, czy przemyśle, które są jednymi z największych i wciąż najbardziej rozwijających się branż trudno sobie wyobrazić stosowanie opakowań, czy nośników, które po jednym użyciu lądowałyby na wysypisku. Po pierwsze ciężko byłoby nadążyć z ich produkcją, po drugie już dawno utonęlibyśmy w odpadach tego typu.
Palety są jednym z podstawowych, wielorazowych nośników używanych do transportu oraz przechowywania w magazynach. Dzięki swojej dużej wytrzymałości służą do przewożenia kompleksowo poukładanych ładunków i optymalizują czas transportu oraz jego koszty. Unormalizowane wymiary najczęściej używanych rodzajów palet pozwalają na jak najbardziej funkcjonalne wykorzystanie dostępnych przestrzeni i możliwości transportowych.
Jakie właściwości mają palety z tworzywa sztucznego?
Przede wszystkim są bardzo bezpieczne w użytkowaniu – nie posiadają żadnych drzazg, gwoździ i są stosunkowo lekkie i łatwe w przechowywaniu. Są też łatwe do utrzymania w czystości – można je myć wodą pod dużym ciśnieniem, oraz chemikaliami, czy wszelkiego rodzaju środkami antybakteryjnymi, są odporne na działanie większości chemikaliów. Można ich używać w różnych warunkach atmosferycznych – również w chłodniach i mroźniach. Są bardzo wygodne w użytkowaniu, skonstruowane w tak ergonomiczny sposób, że można je podnieść wózkiem widłowym z każdej strony. Palety plastikowe niestety nie nadają się do naprawy, ale w 100% nadają się do przetworzenia – ze zniszczonej, pękniętej palety z tworzywa może powstać nowa, w pełni sprawna.
Do czego używa się palet z tworzywa sztucznego?
Dzięki swoim właściwościom mogą zostać użyte do przechowywania i transportowania między innymi w rolnictwie, motoryzacji, na rynku przetwórstwa spożywczego, czy w branży napojów. Są bardzo wytrzymałe, więc sprawdzą się również w przemyśle oraz wszędzie tam gdzie potrzebne są indywidualnie zaprojektowane rozwiązania z wysokiej jakości materiałów. Odnajdą się zarówno w transporcie drogowym za pomocą tirów, jak również w kontenerach przewożonych drogą morską jak i lotniczą. W przypadku transportów lotniczych, gdy każdy kilogram ma znaczenie, ich niewielka waga stanowi ogromny plus.